top of page
DSC09992.jpg

návštěvnický geobod

Štola  Kristýna

Systém desítek štol ve skalních masivech okolí Rejštejna

a Kašperských Hor je geologickou perlou Národního geoparku Královská Šumava, kde načerpáte informace o dolování zlata, sledování geologické aktivity Země, ale možná tu i zahlédnete a nebo alespoň uslyšíte o zákonem chráněných netopýrech.

Ti obývají právě bývalé štoly a nikterak jim nepřekáží,

že přezimují obklopeni odkazy na způsob těžké práce našich předků.

Najdete u nás

Tipy na výlety

a další zajímavé informace

Zajímavé přednášky

ohledně životního prostředí

Výpravy

#PřírodouBezeStop

Nabídka výprav

Vydejte se s vyškoleným průvodcem na dobrodružné výpravy za poznáním zdejšího přírodního bohatství

formulář pro výběr trasy
 #PřírodouBezeStop
Výpravy jsou v sezóně 2024 zdarma. Maximální počet na jednu výpravu je deset osob.

Děkujeme za Váš zájem o #PřírodouBezeStop. Ozveme se Vám co nejdříve to bude možné s potvrzením termínu a podrobnými informacemi.

Zlatá stezka

Živoucím dokladem zásahu středověkého člověka do krajiny jsou zde přítomné štoly. Na území jsou rovněž nacházeny četné mlýnské kameny i kamenné misky pro louhování zlata. Geografický průsečík se Zlatou stezkou dělalo z této oblasti důležitou ekonomickou tepnu Českého království.  Na celém tomto území patrně postupně pracovalo kolem 400 zlatorudných mlýnů.

DSC02811.jpg
DSC09976.jpg

Geologie a geomorfologie

Geologicky významné není jen zlato, ale také zdejší migmatity a ruly. Geomorfologickou pamětihodností jsou pak  Amálino údolí a údolí Losenice, která zde dodnes připomínají činorodost poslední doby ledové díky dochovaným kamenným polím.

Ekologie ze středověku

Lokalita je významným zimovištěm vzácných netopýrů právě díky starým štolám. To z oblasti dělá významnou lokalitu šumavské netopýří populace. Kromě nich je zdejší krajina domovem chráněného datla černého, jestřábka lesního, čápa černého, rysa ostrovida, či několika druhů sov. Z flóry jsou zajímavé místní reliktní bory - původní porosty borovic, vyskytující se zde nerušeně na kamenitých úbočích již od doby ledové, tedy cca 10 tisíc let. Ty se zde nacházejí v obklopení smíšeného horského lesa.

DSC09983.jpg
Snímek obrazovky 2024-04-20 v 17.51.01.png

Návštěvnické centrum

Díky rekonstrukci budov seismické stanice, jenž je mezinárodně významnou stanicí provozovanou GFÚ AV v.v.i., vzniklo nové návštěvnické centrum. Již nyní lze objednat komentované vycházky do podzemí štolou Kristina s přednáškou historie seismických měření tady i ve světě včetně ukázek starých přístrojů

v budově ležící v Amálině údolí. Jedná se o Přírodní památku

v CHKO Šumava.

adresa

Kašperské Hory 42
341 92 Kašperské Hory, Česko

bottom of page