top of page

Cesta do historie podél Losenice

Poklidná trasa podél koryta říčky Losenice je vhodná i pro rodiny s dětmi. Zlatonosná Losenice nabízí témata jako je vývoj místních údolí a jejich specifického klimatu.

Jakkoliv chladné se ale může toto údolí zdát, po staletí se tu soustředí dobývání bohatství: už od dob Karla IV. se tu těžilo zlato a stála tu kdysi za sebou řada zlatorudných mlýnů, které nahradily v 18. až počátkem 20. století  manufaktury a potom pily,  továrny, jejichž pozůstatky mineme. Údolí Losenice bylo po stovky let a ještě před čtyřiceti lety centrum místního výroby. Cestou zpátky se osvěžíme stínem hlubokých lesů a na konci cesty, v kostele sv. Bartoloměje v Rejštejně, vzpomeneme na ty, kteří tyto ekonomické zázraky minulosti nesli na svých bedrech.


Mírná stezka vhodná i pro rodiny s dětmi nás seznámí s geomorfologickým fenoménem říčního údolí typu V a údolního mikroklimatu. Projdeme rovněž tématem šumavského zlata a s ním spjatého lidského osidlování Šumavy probíhající již od starověku. Podíváme se také na to, jak zlato geologicky vzniká a jakým způsobem jej člověk ze šumavských hornin získával.

délka trasy

2 - 3 hodiny

výchozí bod

Geobod Rejštejn, Kašperskohorská 59, 341 92 Rejštejn

cena

zdarma

platí pro jednu výpravu bez ohledu na počet účastníků 

(maximálně 10 účastníků)

Formulář pro rezervaci výpravy
 

Děkujeme za Váš zájem o #PřírodouBezeStop. Ozveme se Vám co nejdříve to bude možné s potvrzením termínu a podrobnými informacemi.

bottom of page